MAZOWSZE – OGRÓD BOTANICZNY POWSIN

Za nami kolejna, rodzinna, mazowiecka mikrowyprawa! Kolejne, popularne, a jednocześnie magiczne miejsce pełne kolorów i zapachów. Ogród botaniczny Polskiej Akademii Nauk w podwarszawskim Powsinie to miejsce, które staramy się odwiedzać chociaż raz na kilka lat. Piękne od wiosny do jesieni, ale to właśnie wiosną najbardziej efektowne, całe w kwiatach!

wiśnie

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dojazd – Z Warszawy wyjeżdżamy przez Wilanów w stronę Konstancina-Jeziornej. Ogród znajduje się dosłownie kilka kilometrów za granicami miasta. Można dojechać również autobusem miejskim numer 139 z metra Wilanowska. Przystanek znajduje się przy samej bramie ogrodu.

Parking – Od ulicy Prawdziwka ogród botaniczny posiada własny, całkiem spory parking, chociaż w słoneczne weekendy może i tak okazać się za mały. Polecam więc przyjazd rano, tuż przed otwarciem. Jednorazowa opłata parkingowa za samochód osobowy to 7 zł.

Bilety – kupujemy na miejscu, w kasie ogrodu. Bilet normalny kosztuje 16 zł, dzieci do lat 5 wchodzą za darmo.

arboretum

Gastronomia – Przy głównym wejściu znajduje się kawiarnia, w której zaopatrzymy się w ciasta, lody, kawę, ale także kilka dań wytrawnych. Polecam jednak zabranie kocyka i własnego jedzona i urządzenie sobie pikniku na terenie ogrodu!

Czas zwiedzania – ok. 2 godziny na spokojny spacer po większej części ogrodu

Co ciekawe, na terenie ogrodu botanicznego możemy poruszać się bez masek – nawet w ostrym reżimie sanitarnym. Maski i limity osób obowiązują jedynie w szklarniach i oranżeriach. W tygodniu jest naprawdę luźno. Nie można niestety wejść z pieskami i rowerami. Oczywiście nie można zrywać roślin.

rośliny pustynne w oranżerii

Wizyta z dzieckiem

Jak najbardziej na teren ogrodu można wejść i wygodnie poruszać się z wózkiem dziecięcym. Różnorodność roślin, kwiatów i terenu na pewno będzie bardzo atrakcyjna dla każdego malucha, a przy okazji stanie się świetną lekcją biologii. Ciekawym dodatkiem mogą być zamieszkujące ogród zwierzęta – rybki i świnki morskie w szklarniach oraz wolnożyjące żaby, ptaki, owady. Nam udało się spotkać nawet zaskrońca! Na terenie ogrodu odbywają się również różnego rodzaju wystawy, a poza pandemią koncerty. W kasach dostępna jest również tematyczna, sezonowa gra terenowa dla dzieci.

szlak górski

Dodatkowe atrakcje dla dzieci znajdziemy w sąsiadującym z ogrodem parkiem kultury w Powsinie. Basen, place zabaw, parki linowe, boiska mogą stać się świetnym uzupełnieniem wizyty w Powsinie.

Co teraz kwitnie?

Naszą wizytę odbyliśmy 21 kwietnia 2021 roku w słoneczną, ciepłą środę, chociaż wiosna w tym roku nie jest jakoś specjalnie przyjazna roślinom – niskie temperatury i przymrozki z pewnością nieco zahamowały rozwój roślin. Obecnie najbardziej efektownie kwitły drzewka owocowe – szczególnie wiśnie japońskie. Oko cieszyły również hiacynty, żonkile, tulipany, zaczynały już kwitnąć też niektóre magnolie. W momencie pisania tego wpisu wszystkie powinny już być w pełnym rozkwicie!

pierwsze magnolie

Minusy?

Jak to w ogrodzie, cały czas jest coś do roboty. Trwają nasadzenia, przebudowy, zmiany „ekspozycji”, jeżdżą traktory, niektóre obszary mogą być czasowo wyłączone ze zwiedzania właśnie przez prace ogrodnicze, które trwają w zasadzie cały rok. Niektórym terenom i alejkom przydałby się remont.

Pamiętajmy jednak, że ogród botaniczny to przede wszystkim miejsce pracy naukowej z zakresu botaniki. Udostępnianie terenu zwiedzającym to jedynie dodatek, który zapewnia extra środki na utrzymanie ogrodu. Dlatego tak jak w przypadku ZOO powinniśmy w głowie mieć przede wszystkim cel i misję miejsca.

Dodaj komentarz