Kiedy: 16-19.06.2019 r.
Miejscowość: Sulejów + Tomaszów Mazowiecki + Piotrków Trybunalski
Nocleg: Hotel Podklasztorze
Sulejów
Jeśli miałabym wskazać miejsce w łódzkim, do którego na bank wrócę, byłby to właśnie Sulejów. A w zasadzie Hotel Podklasztorze. No bo wyobraźcie sobie hotel, który jest zrobiony w najprawdziwszym, XII- wiecznym cysterskim klasztorze. Grube mury, chorały na korytarzach, pokój wygladający trochę jak escape room, a nawet kościół na dziedzińcu. To wszystko daje unikatowy klimat i sprawia, że to jedno z najciekwaszych miejsc, w jakich spaliśmy. Wyśmienita kuchnia, własny browar, a teraz podobno świetna strefa basenowa i sala zabaw (podczas naszego pobytu jeszcze w remoncie). Planujemy wrócić tam w jakiś weekend, może nawet zimowy już w 2021 roku. Za 3 noce ze śniadaniami w 2019 r. zapłaciliśmy 600 zł.
Ale co robić poza hotelem? Jest Zalew Sulejowski, plaże wzdłuż rzeki, ale warto przejechać się dalej i zobaczyć Wapienniki – czyli jeziorko o niesamowitym kolorze wody, powstałe w zalanym kamieniołomie, wykorzystywane również przez płetwonurków. Miejsce to jest dzikie, trochę więc zaśmiecone. UWAGA! Teren jest prywatny i w 2020 r. został wydany zakaz wstępu a jeziorka pilnuje ochrona. Szkoda wielka, może właściciel będzie na tyle mądry, żeby zmienić akwen w teren rekreacyjny. Oby!
Piotrków Trybunalski
Sulejów jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. W zasięgu krótkiej podróży znajduje się na przykład Piotrków Trybunalski z unikatowym starym miastem. Czemu unikatowym? Ano piotrkowski rynek często jest plenerem zdjęć do filmów kostiumowych i historycznych, chociaż nie tylko. Przy rynku znajduje się także Muzeum Piwowarstwa – dla miłośników tematu wraz z piwnym sklepem, w którym można kupić perełki browarnictwa, których nie znajdziemy nigdzie indziej. Piotrkowski browar Jan Olbrach jest jednym z naszych ulubionych.
Tomaszów Mazowiecki
Kolejny dzień pobytu w Sulejowie warto poświęcić na wyprawę do Tomaszowa, a w zasadzie nie do samego miasta, ale na jego obrzeża, gdzie znajdziemy 3 świetne atrakcje turystyczne. Skansen Rzeki Pilicy to niewielki teren z różnego rodzaju skarbami, które zostały znalezione w Pilicy lub są z tą rzeką są związane. Są militaria, w tym pojazdy wojskowe, jest duży młyn wodny, są bunkry, a nawet przepiękna, drewniana poczekalnia kolejowa. Samochód zostawiamy na dużym parkingu pod skansenem i po jego zwiedzaniu idziemy na krótki, przyrodniczy spacer w kierunku Niebieskich Źródeł. Które wyglądają równie nieprawdopodobnie, co pięknie – szczególnie w słoneczne dni.
A czy wiecie, że w pobliżu Tomaszowa można również zwiedzić kopalnię? Groty Nagórzyckie to podziemna trasa po dawnej kopalni piasku. Infrastruktura jest świetna, spacer z przewodnikiem trwa około pół godziny, można wjechać z wózkiem. Warto się nieco cieplej ubrać, bo wewnątrz skały jest dość chłodno.